Poziom pola elektromagnetycznego generowany przez AGD/RTV

poziom pola elektromagnetycznego

Sąsiedztwo urządzeń elektrycznych

Trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez sprzętu AGD czy RTV. Korzystamy z mikrofalówek, telewizorów, smartfonów i wielu innych urządzeń. Stały się one bowiem nieodzowną częścią naszej codzienności. Wraz ze wzrostem liczby tych urządzeń, u wielu osób rośnie niepokój o poziom pola elektromagnetycznego. Warto przy tym mieć pełną świadomość tego, jak natężenie pola elektromagnetycznego oddziałuje na organizm człowieka.

Pole elektromagnetyczne (PEM) jest generowane przez przepływ prądu elektrycznego. Wszystkie elektryczne urządzenia podczas działania emitują pewne ilości PEM. Jednak intensywność i charakterystyka pola różnią się w zależności od typu i konstrukcji urządzenia.

Poziom pola elektromagnetycznego generowany przez AGD/RTV

Domowe urządzenia generują pole elektromagnetyczne. Wiele osób ma jednak obawy, czy ich oddziaływanie elektromagnetyczne nie jest zbyt silne. Warto pamiętać, że na ogół, sprzęty AGD i RTV emitują stosunkowo niskie poziomy PEM.

  • Kuchenka mikrofalowa – podczas pracy emituje wysokie poziomy PEM. Nie ma się jednak czego obawiać, bowiem jej konstrukcja chroni użytkownika. Jeśli tylko mikrofalówka jest sprawna i prawidłowo używana, ryzyko ekspozycji na PEM jest minimalne. W przypadku dalszych obaw, można wykonać amatorskie pomiary pól elektromagnetycznych lub zlecić je profesjonalistom.
  • Telewizor – nowoczesne ekrany LCD i OLED emitują znacznie mniej PEM niż stare telewizory CRT. Jeśli więc zależy nam na maksymalnym ograniczeniu możliwości ekspozycji na promieniowanie elektromagnetyczne, należy zainwestować w nowe modele odbiorników.
  • Duże AGD – pralki, suszarki i zmywarki nie emitują wysokich poziomów PEM. Są znacznie zredukowane w odległości kilku centymetrów od urządzenia.
  • Smartfon – budzi najwięcej obaw, bowiem towarzyszy nam często przez cały dzień. Producenci nieustannie prowadzą badania i wykonują pomiary PEM w różnych warunkach. Dotychczasowe badania potwierdzają bezpieczeństwo ich użytkowania.

Obawy o oddziaływanie elektromagnetyczne

Przeprowadzane dotąd badania nie potwierdzają obaw o negatywnym wpływie na człowieka pola emitowanego przez AGD/RTV. Pomiar promieniowania elektromagnetycznego odbywa się w kontrolowanych warunkach i jest rzetelny. W związku z tym można potwierdzić, że domowe urządzenia AGD i RTV nie są szkodliwe dla zdrowia ludzi.

Niemniej jednak warto przestrzegać pewnych zasad ostrożności. Z pewnością nie zaszkodzi ograniczenie długotrwałego przebywania bardzo blisko działających urządzeń. Dobrym nawykiem jest też pozostawianie telefonu poza sypialnią. Warto również kontrolować stan techniczny domowych urządzeń, a w razie uszkodzeń niezwłocznie naprawiać lub wymieniać na nowe. Z pewnością pomoże w tym sklep internetowy AGD.